Červený Jelen

Reservations

Welcome to Červený Jelen (The Red Stag), modern oasis of togetherness

It used to be a Baroque palace with a beautiful garden, a small oasis full of life in the center of Prague. But then, the oasis was locked into the strong room of the Anglo-Czechoslovak Bank. Other banks, hotels, offices, department stores grew up in the area. Walking speeded up, cars and mobile phones came.

Togetherness, a relaxed way of spending life, enjoying of great food, perfect beer and hospitality. It´s suddenly a new luxury.

Therefore the winged red stag as a symbol of the return of calm life to the center of Prague. Therefore the timeless interior, designed by a team of architect Ing. Stanislav Fiala, with a lot of cubist details that followed up on the work done by Ing. Josef Gočár.

Therefore great innovative meals prepared by the team of Marek Fichtner from ingredients that you´ve been known very well for a long time.

Therefore the connection with the Pilsner beer as a reference to the iconic Czech beer culture.

Therefore a tribute to the force and the power paid by paintings of Patrik Hábl and to the Count František Antonín Špork, the founder of the St Hubert´s hunting order and the patron of the Czech art.

Don´t hurry.
Enjoy your time and the daily luxury of togetherness, food, beer and hospitality.

Menu

Tak jako se Češi prosazují ve světě, cestují a objevují, nechtěli jsme se ani my zamknout v ryze českém pojetí menu. Menu je sestaveno Markem Fichtnerem, špičkovým českým šéfkuchařem, ve spolupráci s Patrikem Jarošem, špičkovým německým kuchařem a členem akademie Paula Bocuse.

Máme pro vás připraveny dva koncepty menu:

Banka

V BANCE vás uvítá koncept "Oheň & Co.". Ochutnáte skvělé steaky a jídla přímo z ohně nebo rožně. Přímo před vámi, v otevřené kuchyni uvidíte v akci ručně sestavený gril od firmy Grillworks z amerického Michiganu, který je odbornou gastronomickou veřejností považován za nejlepší gril současnosti.

Trezor

V TREZORU vás uvítá menu, které je postaveno na inovativně zpracovaných základních ingrediencích a kombinacích, které v tuzemsku dobře známe, ale na jazyku překvapí.

Na všech patrech si pak nenechte ujít dezerty, koláče nebo Kaiserschmarrn od naší fantastické cukrářky, Klárky Řezníčkové.

Book a place in real time exactly as you wish.

Červený Jelen (The Red Stag) is spreading over three floors, but we have made an effort so the guest feels in the vortex of events in every place of the restaurant and overlooks the open kitchen and his bartender.

We look forward to your visit.

Restaurace Červený jelen
Hybernská 1034/5
Nové město
110 00 Praha 1
+420 735 123 647 cervenyjelen@cervenyjelen.cz
Monday
11:30 - 00:00
Thuesday
11:30 - 00:00
Wednesday
11:30 - 00:00
Thursday
11:30 - 00:00
Friday
11:30 - 00:00
Saturday
12:00 - 00:00
Sunday
12:00 - 22:00

Provozuje:
HOSPODSKA Špork s.r.o.
Hybernská 1034/5, 110 00 Praha 1
IČO: 07525982

Odpovědný vedoucí:
Radek Tureček

Executive chef:
Marek Fichtner

envelope-solid Created with Sketch. icon-facebook instagram-brands Created with Sketch. map-marker-alt-solid Created with Sketch. phone-solid Created with Sketch. icon-tripadvisor